EEU-FC1V101B
DigiKey Part Number
P19671CT-ND - Cut Tape (CT)
P19671TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V101B Models
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C