EEU-FC1E561B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 192
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 933
In Stock: 0
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 297
Nichicon
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
FC Series
EEU-FC1E561B
DigiKey Part Number
EEU-FC1E561B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E561B
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1E561B Models
Ripple Current @ Low Frequency
915 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C