EEU-FC1E332S
DigiKey Part Number
P10288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E332S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E332S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.329 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.74 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C