EEU-FC1C822
DigiKey Part Number
P10266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C822
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1C822 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.128 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.68 A @ 100 kHz
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C