EEU-FC1C102SB
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1C102SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1C102SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C102SB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1C102SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
915 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C