EEU-FC1A820H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.911
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
82 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A820H
DigiKey Part Number
EEU-FC1A820H-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A820H
Description
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A820H Models
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
800 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C