EEU-FC1A102
DigiKey Part Number
P10225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1A102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
787.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C