EEU-FC0J682S
DigiKey Part Number
P10214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J682S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC0J682S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.117 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C