EEU-FC0J152SB
DigiKey Part Number
10-EEU-FC0J152SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC0J152SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J152SB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC0J152SB Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
964 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C