EEU-ED2C101
DigiKey Part Number
P13506-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2C101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-ED2C101 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
526.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.17 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C