EEU-EB2D101SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB2D101SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB2D101SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2D101SB
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Detailed Description
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EB2D101SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
583 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C