EEU-EB1J470SJ
DigiKey Part Number
10-EEU-EB1J470SJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB1J470SJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1J470SJ
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
104 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C