EEU-EB1J3R3SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB1J3R3SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB1J3R3SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1J3R3SB
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EB1J3R3SB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
82.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C