EEU-EB1H3R3SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB1H3R3SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB1H3R3SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1H3R3SB
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EB1H3R3SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
29.7 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C