EET-HC2C122KA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 54
1200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EET-HC2C122KA
DigiKey Part Number
P13955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-HC2C122KA
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.22 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C