EEF-UD0J121CX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.983
Datasheet
Image for EEF-UD0J121CX is not available
EEF-UD0J121CX
DigiKey Part Number
EEF-UD0J121CX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UD0J121CX
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 1000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V