EEF-CT1V150R
DigiKey Part Number
10-EEF-CT1V150RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CT1V150R
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
15 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
35 V