EEE-TK1H221AQ
DigiKey Part Number
PCE4898TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4898CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4898DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TK1H221AQ
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 230mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TK1H221AQ Models
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C