EEE-TC1C221P
DigiKey Part Number
PCE5127TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5127CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5127DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TC1C221P
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TC1C221P Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
266.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
410 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C