EEE-HB1HR22R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.132
Datasheet
0.22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEE-HB1HR22R
DigiKey Part Number
PCE4150TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1HR22R
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HB1HR22R Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C