EEE-FT1V681UL
DigiKey Part Number
10-EEE-FT1V681ULTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FT1V681ULCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FT1V681ULDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FT1V681UL
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FT1V681UL Models
Ripple Current @ Low Frequency
833 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C