EEE-FK1J101L
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1J101LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1J101LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1J101LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1J101L
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1J101L Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C