EEE-FK1C221V
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1C221VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1C221VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1C221VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1C221V
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1C221V Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C