ECW-U4473V17
DigiKey Part Number
PCF1434TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1434CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1434DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U4473V17
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC 2820
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 157V 400V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2820 (7150 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-U4473V17 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
157V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
400V