ECW-U2473V16
DigiKey Part Number
PCF1408TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1408CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1408DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U2473V16
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC 2416
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2416 (6041 Metric)
EDA/CAD Models
ECW-U2473V16 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
125V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
250V