ECW-U1C184JB9 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.475
Datasheet
0.18 µF Film Capacitor 16V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
ECW-U1C184JB9
DigiKey Part Number
PCF1061TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U1C184JB9
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 16VDC 1913
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Capacitance
Termination
Solder Pads
Tolerance
±5%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
16V