ECW-HA3C242JQ is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2400 pF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-HA3C242JQ
DigiKey Part Number
ECW-HA3C242JQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-HA3C242JQ
Description
CAP FILM 2400PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-HA3C242JQ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.701" L x 0.276" W (17.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.579" (14.70mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)