ECW-H20182JV
DigiKey Part Number
ECW-H20182JV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H20182JV
Description
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-H20182JV Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)