ECW-H16363HV
DigiKey Part Number
ECW-H16363HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H16363HV
Description
CAP FILM 0.036UF 3% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.036 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-H16363HV Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.102" L x 0.492" W (28.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)