ECW-H12473RHV
DigiKey Part Number
ECW-H12473RHV-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H12473RHV
Description
CAP FILM 0.047UF 3% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-H12473RHV Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.906" L x 0.453" W (23.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)