ECW-H12303RHV
DigiKey Part Number
ECW-H12303RHV-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H12303RHV
Description
CAP FILM 0.03UF 3% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.03 µF Film Capacitor 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-H12303RHV Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)