ECW-H10122HV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
1200 pF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-H10122HV
DigiKey Part Number
ECW-H10122HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H10122HV
Description
CAP FILM 1200PF 3% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECW-H10122HV Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)