ECW-FG80335JA
DigiKey Part Number
10-ECW-FG80335JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG80335JA
Description
CAP FILM 3.3UF 800VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FG80335JA Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.240" L x 0.472" W (31.50mm x 12.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
800V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C