ECW-FG70205K
DigiKey Part Number
10-ECW-FG70205K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG70205K
Description
CAP FILM 2.0UF 700VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FG70205K Models
Category
Size / Dimension
1.240" L x 0.472" W (31.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
700V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C