ECW-FG60805J
DigiKey Part Number
10-ECW-FG60805J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG60805J
Description
CAP FILM 8UF 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FG60805J Models
Category
Size / Dimension
1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
600V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C