ECW-FG60395J is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
3.9 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-FG60395J
DigiKey Part Number
10-ECW-FG60395J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG60395J
Description
CAP FILM 3.9UF 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FG60395J Models
Category
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Part Status
Active
Capacitance
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
600V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C