ECW-FE2W225P8
DigiKey Part Number
P124923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W225P8
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W225P8 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
84V
Applications
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
450V