ECW-F4683JB
DigiKey Part Number
PF4683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F4683JB
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F4683JB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
400V