ECW-F4514HBP
DigiKey Part Number
10-ECW-F4514HBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F4514HBP
Description
CAP FILM 0.51UF 3% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.51 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.906" L x 0.492" W (23.00mm x 12.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Voltage Rating - DC
400V