ECW-F4164RHL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.16 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-F4164RHL
DigiKey Part Number
ECW-F4164RHL-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F4164RHL
Description
CAP FILM 0.16UF 3% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-F4164RHL Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.610" L x 0.307" W (15.50mm x 7.80mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.685" (17.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V