ECW-F2W184JAQ
DigiKey Part Number
P14197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2W184JAQ
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.18 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2W184JAQ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.240" W (13.00mm x 6.10mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.657" (16.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
450V