ECW-F2224RHA
DigiKey Part Number
ECW-F2224RHA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2224RHA
Description
CAP FILM 0.22UF 3% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-F2224RHA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.248" W (13.00mm x 6.30mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±3%
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
250V