ECQ-UBAF152V1
DigiKey Part Number
10-ECQ-UBAF152V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UBAF152V1
Description
CAP FILM 0.0015UF 20% 300VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 300V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UBAF152V1 Models
Category
Size / Dimension
0.602" L x 0.197" W (15.30mm x 5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
300V
Ratings
X1, Y2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C