ECQ-P1H103GZW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 27.940
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 50V Polypropylene (PP) Radial
ECQ-P1H103GZW
DigiKey Part Number
P3913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-P1H103GZW
Description
CAP FILM 10000PF 2% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±2%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V