ECQ-E6224JF3
DigiKey Part Number
ECQ-E6224JF3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6224JF3
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E6224JF3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
630V