ECQ-E6155KFB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E6155KFB
DigiKey Part Number
ECQ-E6155KFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6155KFB
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E6155KFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.602" W (31.00mm x 15.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.169" (29.70mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V