ECQ-E4474RJF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.736
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
0.47 µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E4474RJF
DigiKey Part Number
ECQ-E4474RJF-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4474RJF
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-E4474RJF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.728" L x 0.307" W (18.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V