ECQ-E4273JF3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E4273JF3
DigiKey Part Number
ECQ-E4273JF3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4273JF3
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E4273JF3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.406" L x 0.217" W (10.30mm x 5.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V