ECQ-E2393KB
DigiKey Part Number
P10962-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2393KB
Description
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.039 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2393KB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.311" L x 0.177" W (7.90mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V