ECQ-E2273KS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 8.386
Datasheet
0.027 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2273KS
DigiKey Part Number
E2273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2273KS
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2273KS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V